بالفارسي - رسالة شباب المثقف في الداخل الى التنظیمات والتيارات وأبناء الوطن في المنفى 2

Saturday, 31 May 2014 10:55 Written by  font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size


نوشته زير ناظر بر همين موضوع است يعني ” وحدت صفوف ” . طبعا اين بحث قدمت چندين ساله دارد در نتيجه نمي خواهيم وارد راه حل ها و پيشنهادات و چه بايد كردهاي قبلي و جنبه هاي تكنيكي آن شويم بلكه مي خواهيم موضوع را از يك جنبه ديگري مطرح كرده و باز كنيم  .

هدف از مبارزه نيروهاي خلق عرب  مبارزه و سازمان دهی تمامي اقشار خلق برای كسب و بدست آوردن آزادي خلق از اشغال حاكميت ايران است .  در واقع چیزی مهم تر و اصولی تر از این در حال حاظر مد نظر نيروهاي خلق عرب احواز نمی تواند باشد. تمام تلاش ها، مبارزات و تقلاهائی که اين نيروها  در طول تاریخ مبارزاتي خود انجام داده اند با این هدف نهائی و این موضوع اساسی تنيده شده است و همواره مد نظر اغلب نيروهاي مبارز خلق  جز اين نبوده است. اينكه اين هدف با چه استراتژي محقق شود و سازمانها براي رسيدن به اين هدف چه مسيري را مي روند به تحليل خود احزاب از شرايط برميگردد .

طبعا اين امر مهم و اين هدف باشكوه زماني امكان پذير است  كه خلق عرب احواز  هم به اين سمت گرايش پيدا كند و اين گرايش زماني  تحقق پيدا ميكند كه خلق به نيروي دعوت كننده اعتماد پيدا كند . و اين اعتماد زماني حاصل مي شود كه نيروي دعوت كننده خود براي اينكار آمادگي داشته باشد و قدم هاي عملي  اساسي بردارد . يكي از قدم هاي اساسي هر تشكلي كه ميخواهد مردم را براي اين هدف رهبري كند ، قبل از هر چيز توانايي ايجاد نخ هاي اعتماد بين نيروهاي مبارز حول و حوش خودشان است  . اين دعوت كننده كه بتواند اين شرايط را ايجاد كند طبعا يك تشكل محكم و منسجم و آگاه و مسئولي مي باشد .

متاسفانه ما اكنون در اين نقطه نيستيم . ما در نقطه بسي ماقبل تر از اين مرحله بسر مي بريم  . بهمين دليل بايد روي بستر ديگري حرف هاي خود را مطرح كنيم .

مهمترين مساله اي كه اكنون با آن مواجه هستيم عدم اعتماد در صحنه مبارزاتي است . اين عدم اعتماد ريشه در چند اصل پايه اي دارد كه در اينجا به آن اشاره خواهيم كرد :

متاسفانه خلق ما آن تشكل فراگير را كه بتواند صحنه را بدست گيرد و آنرا از پيچ و خم هاي مبارزاتي عبور دهد و در صحنه هاي بين المللي سخنگويي و نمايندگي كند را فاقد است .  ما به تشكل فراگيري نياز داريم كه  شامل توده هاي وسيعي از جوانان آگاه و  مبارز باشد، جوانان مبارز و اگاهي  كه در دهه هاي اخير با مسايل از نزديك برخورد داشته و مسايل برايشان ملموس شده است و در واقع به رهبران اجرايي – ميداني -، مقاومت در صحنه تبديل شده اند, کسانی هستند که مسلط به مقاله نویسی، خواندن و تحلیل مقالات و بررسی اوضاع سیاسی بوده و به عنوان رهبران مقاومت در صحنه ، شناخته شده اند . اين افراد در صحنه حاضر و براي هر فرصتي آماده اقدام هستند  .

این روزها در داخل وطن اشغال شده مان  تعداد این افراد کم نیست، تعداد آن ها حتی رو به افزایش است . بسيار واضح است که در غیاب تشکل های مشخص واقعي و كاري ، بويژه در داخل ، خلق ستمديده ما  تشكل و رهبران خودش را به صحنه ی مبارزاتی معرفی می کند و این رهبران در صدر مبارزات قرار می گیرند و بنیادهای اولیه ی تشکیل دهنده ی این تشكل فراگير براي  تدارک آزادي خلق مان  خواهند بود.

  بنابراين اولين اقدام ، شناسايي چنين نيرويي و برقراري ارتباط متناظر با او است براي ايجاد يك ثقل مبارزاتي در داخل و نه ادغام آن عناصر در خود . اين اولين گام ايجاد نخ اعتماد متقابل است .  وحدت نيروهاي سياسي و مبارزاتي  در چنین تشكلي  تجلی پیدا می کند و نه خارج از آن .

اين گام اول بدست آوردن اعتماد خلق ستمديده ما است .  و اين گام اول براي ايجاد تشكيلات فراگير است كه بشود درون آن بقيه نيروها و سازمان ها گرد هم بيايند و وحدت مبارزاتي خود  را تجربه كنند این تشكل فراگيرکه حاوي همه نيروهاي خلق و با تفكرات متنوع آن است يك تشكل ايدئولوژيك نيست كه بخواهد براين اساس مرز سرخ هاي خود را اعمال كند ، بلكه برروي پايه هاي استراتژيكي مشتركي سوار است كه همان پايه ها حد و حدود كاري و تنظيم رابطه هايش را مشخص مي كند.

این تشكل  بر اساس توافق برنامه ای ایجاد می شود و تاکتیک ها و مداخلات روزمره را بر اساس این انعطاف پذیری درونی انجام می دهد. از این نقطه نظر است که باید تشكلي  کاملاً دموکراتیک باشد .  تشكلي که باید حق گرایش را بر اساس دشمن و دوست به رسمیت بشناسد و قبول کند که نظرات متفاوتی برای امر دخالت گری در جنبش مبارزاتي خلق  وجود دارد.

همچنين رهبران این تشكل رهبرانی نیستند که بر اساس روابط خانوادگی یا دسته بندي، خود را تحمیل نمایند.  رهبران این تشكل قابل تعویض و رهبرانی هستند که به شکل آراء آزاد سازمان هاي موجود آن انتخاب می شوند ؛ و هر زمان می توانند مورد عزل یا تعویض قرار گیرند.

بنابر این زمانی که ما صحبت از اتحاد اصولی سازمان ها و نيروهاي خلق  می کنیم، منظورمان چنین اتحادی می باشد .

 

حال بايد ديد نيروهاي ما در چه نقطه اي هستند .

در حال حاضر اكثر سازمانهاي سياسي خلق عرب با مشخصات عام زير شناخته مي شوند :

الف) وضعيت دروني

1-              عدم داشتن بينش علمي از مبارزه و جاري كردن آن بر روابط درون گروهي مثل : اصل پاسخگويي فرد در قبال سيستم و اصل انضباط مبارزاتي

2-              عدم داشتن كادر حرفه اي براي پيشبرد امر مبارزه در تمامي سطوح

ب ) وضعيت با ديگر گروها

1-              حاكم بودن فضاي بي اعتمادي نسبت به همديگر 

2-            نبود فرهنگ انتقاد پذيري و رواج تهمت و تهديد

3-              عدم پذيرش نسبي همديگر و مطلق كردن خود و تفكرات خود در حد تحميل آنها به همديگر و مرزبندي باهمديگر برهمين اساس

ج ) دیدگاه نسبت به خلق و داخل كشور

1-              عدم پذيرش داخل بمثابه همطراز خود

2-              عدم ارتباط فعال سيستماتيك با داخل و رهبري صحنه هاي داخلي با دادن تحليل مشخص از شرايط متحول داخلي ، منطقه اي و بين المللي.

البته اين به معناي ناديده گرفتن فعاليتهاي شبانه روزي و خستگي ناپذير بسياري از اعضاء و رهبري اين سازمان ها و افراد مستقلي كه همه روزه در حال افشاگري و رساندن مظلوميت خلق ما در صحنه جهاني مي باشند نيست ، به عكس تجليل از همه اين فعاليتها در همين نقد و نشان دادن كاستي هاست.

واقعيت اين است كه اين ويژگيها علائم يك بحران است . كه تا وقتي تعيين تكليف نشود هيچگونه حركت بادوامي رو  به جلو متصور نيست . اين بحران كه ريشه در بي عملگي و عدم ارتباط با توده مردم دارد يك بحران بي اعتمادي است كه در وهله اول با خلق و در مرتبه بعدي و منبعث از آن با همديگر دارند . هرچند فعالیت ها و تلاش های بسیاری شده تا فضايي براي كار مشترك فراهم شود  اما تمامي اين فعاليتها در طی اين مدت كمتر نتيجه داده است .

 سازمان "حزم" مهمترين كار مشترك سازمان ها و افراد مستقل در دهه اخیر بود كه زياد دوام نياورد . هر چند تجربه بسيار سودمند و يك دستاورد بحساب مي آيد كه بايد با درس گرفتن از آن راه آينده را بهتر طي كنيم .

ادامه دارد...

 

قسمت اول 

Read 4497 times
Rate this item
(1 Vote)
Last modified on Saturday, 31 May 2014 10:58

تابعونا :

تويتر  :   فيس بوك    :      قناة الجبهة البث    :    اليوتيوب